Współczesne przedsiębiorstwa coraz częściej dostrzegają swoją odpowiedzialność nie tylko za osiąganie zysków, ale również za aktywne angażowanie się w rozwiązywanie problemów społecznych. Zgodnie z ideą społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR), firmy mogą przyczyniać się do zrównoważonego rozwoju poprzez działania, które przynoszą korzyści zarówno przedsiębiorstwu, jak i społecznościom, w których działają. Poniżej przedstawiamy przykłady oraz najlepsze praktyki angażowania się biznesu w rozwiązywanie problemów społecznych.

Zatrudnianie osób zagrożonych wykluczeniem społecznym

Firmy mogą odgrywać kluczową rolę w walce z bezrobociem poprzez tworzenie miejsc pracy dla osób z grup zagrożonych wykluczeniem, takich jak osoby niepełnosprawne, długotrwale bezrobotni czy imigranci. Decydując się na zatrudnienie  personelu z grup marginalizowanych korzyści pojawiają się po obu stronach – pracodawca może korzystać z programów dla osób zatrudniających (np. PFRON), osoba zagrożona wykluczeniem otrzymuje zatrudnienie i szansę na rozwój zawodowy. Dodatkowo zmniejsza się w ten sposób bezrobocie. Jednym z miejsc, z których można rekrutować przyszłych pracowników jest Centrum Integracji Społecznej. 

Zaangażowanie w edukację

Edukacja jest fundamentem zrównoważonego rozwoju i firmy mogą przyczyniać się do jej poprawy na różne sposoby. Przedsiębiorstwa, które specjalizują się w danych dziedzinach mogą prowadzić programy stażowe oraz programy praktyk, a także pełnić rolę sponsora wartościowych działań edukacyjnych związanych z obszarem ich działalności. 

Promowanie zdrowia i dobrostanu

Firmy mogą również wpływać na poprawę zdrowia i dobrostanu społeczności. Najczęściej wykorzystywanym do tego narzędziem są kampanie edukacyjne i informacyjne. Coraz częściej przedsiębiorstwa z własnej inicjatywy promują dobrostan poprzez wprowadzanie w swoich przedsiębiorstwach zasad tzw. Work Life Balance – wprowadzają elastyczne godziny pracy, możliwość pracy hybrydowej, czy też czterodniowy tydzień pracy. 

Ochrona środowiska

Odpowiedzialne zarządzanie zasobami naturalnymi i ochrona środowiska to kolejne pole, na którym biznes może wnosić znaczący wkład. Coraz więcej firm promuje rozwiązania ekologiczne – optymalizację zasobów, ograniczenie odpadów, czy też korzystanie z surowców ekologicznych np. w opakowaniach. Najlepszą ochroną środowiska jest tu właśnie wprowadzenie optymalnych dla niego rozwiązań w codzienne działanie przedsiębiorstwa. 

Rola biznesu w rozwiązywaniu problemów społecznych jest nieoceniona. Poprzez strategiczne działania w zakresie społecznej odpowiedzialności, firmy mogą znacząco przyczynić się do zrównoważonego rozwoju, jednocześnie budując swoją reputację i wartość na rynku.

Skip to content