Idea miasta 15-minutowego

Miasto 15-minutowe to koncepcja polegająca na założeniu, że wszelkie niezbędne potrzeby mieszkańców mogą zostać zaspokojone w odległości 15-minutowego spaceru od domu lub przejażdżki rowerem. Twórcą tej koncepcji jest Carlos Moreno, a za wzrost jej popularności odpowiada paryska mer – Anne Hidalgo. Miasto, gdzie 15 minut od domu znajdują się sklepy, ośrodek zdrowia, piekarnia, szkoła i przedszkole, miejsce spotkań oraz tereny rekreacyjne. W mieście 15-minutowym nie mieszkańcy nie tylko szybko zaspokajają swoje potrzeby, ale także biorą udział w życiu społecznym i dbają o środowisko naturalne. 

Co wyróżnia miasto 15-minutowe? 

Zgodnie z tą ideą istnieją punkty niezbędne do zaspokojenia potrzeb mieszkańców, które powinny być zlokalizowane blisko miejsca zamieszkania. Wśród punktów kluczowych, do których każdy mieszkaniec powinien z łatwością dotrzeć wskazuje się: 

Apteki

Opieka zdrowotna oraz możliwość zaopatrzenia się w niezbędne lekarstwa to jedna z podstawowych potrzeb mieszkańców, w szczególności rodzin z dziećmi i osób starszych. Biorąc pod uwagę wzrost długości życia mieszkańców miast jest to kluczowy element niezbędny do sprawnego funkcjonowania dzielnicy. 

Sklepy spożywcze

Zapewnienie dostępności świeżych produktów spożywczych to również niezbędny element kompaktowego, 15-minutowego miasta. Szczególne miejsce zajmują świeży chleb oraz warzywa – produkty niezbędne w codziennym funkcjonowaniu gospodarstwa domowego. Bliskość sklepów spożywczych jest nie tylko wygodna, ale również pozwala na optymalizację zakupów i zmniejszenie ilości żywności, która psuje się w domach. W sytuacji gdy wszystko mamy pod ręką, zmniejsza się konieczność robienia zapasów żywności, więc też mniej żywności się psuje i jest wyrzucana do śmieci. 

Punkt pocztowy 

Punkt pocztowy można dzisiaj zastąpić punktem kurierskim, czy też paczkomatem. Ważne, aby możliwe było wysyłanie i odbieranie przesyłek w najbliższej okolicy. W kontekście zmian klimatycznych korzystanie z punktów odbioru przesyłek również jest korzystne. 

Kawiarnie i miejsca spotkań 

Jednym z problemów, jakie zostały zdiagnozowane w obszarach zdegradowanych objętych procesem rewitalizacji jest zanik więzi społecznych i kontaktów sąsiedzkich. Dzięki bliskości kawiarni lub innych miejsc spotkań pozwoli na to, że ludzie będą mieli możliwość i czas spotkać się ze znajomymi i sąsiadami, co może mieć pozytywne oddziaływanie na odbudowanie tych więzi. 

Szkoły, przedszkola, żłobki 

Bliskość placówek sprawujących opiekę nad dziećmi również wpłynie pozytywnie nie tylko na oszczędność czasu, ale również na zmniejszenie ruchu samochodowego w miastach. Dzięki bliskości żłobków i przedszkoli pracujący rodzice nie będą musieli przemierzać całego miasta po to, aby zostawić dziecko pod opieką. 

Parki i tereny zielone 

Ważnym miejscem są również parki i tereny zielone, które umożliwiają aktywny wypoczynek rodzicom z dziećmi, ale także właścicielom czworonogów. Właściciele psów często wskazują na to, że brak im terenów, na których mogą wyprowadzić swoje zwierzęta oraz spędzić z nimi czas. 

Miasta 15-minutowe, a rewitalizacja 

Koncepcja miasta 15 minutowego może przyczynić się do rewitalizacji dzielnicy. Zapewnienie ludziom dostępności miejsc, które zaspokoją ich potrzeby zmniejszy konieczność przemieszczania się po całym mieście w poszukiwaniu różnego rodzaju miejsc, czy placówek. Dzięki temu mieszkańcy zyskają czas na spotkania towarzyskie oraz znajdą przestrzeń na wzmocnienie więzi sąsiedzkich. Czas wolny można również spożytkować na działania społeczne, które mają wielorakie korzyści. 

Czy Waszym zdaniem koncepcja 15-minutowego miasta może być wsparciem dla procesu rewitalizacji? 

Źródło:

https://pdm.irmir.pl/narzedziownik/lad-przestrzenny-i-urbanistyka/15-minutowe-miasto
https://www.weforum.org/agenda/2022/03/15-minute-city-stickiness
https://obido.pl/odkrywaj/miasto-15-minutowe-o-co-w-tym-chodzi.html
https://gethome.pl/blog/miasto-15-minutowe
https://www.15minutecity.com
Skip to content